2007-10-29


Prapůvodní ideje Internetu: Vannevar Bush a jeho projekt Memex

Bush působil od roku 1919 na Massachusettském technologickém institutu (MIT), kde se podílel na vývoji zařízení pro rychlou orientaci mikrofilmových depozitářích. Dlouhou část svého žuvota se zabýval myšlenkou vytvořit univerzální systém pro uchovávání lidského vědění. Tento systém nazval MEMEX (ze složeniny Memory Extended – rozšířená paměť) a popsal ho následujícími slovy: "Memex je zařízení, v němž uživatel ukládá veškeré své knihy, záznamy a komunikační vazby, a které je konstruováno tak, aby mohlo pracovat rychle a flexibilně. Stává se osobní zásobárnou paměti."

Teoretický model Memex hluboce ovlivnil cesty vývoje nových technologií. Na společném ideovém základě stojí i hypertext. Je třeba si uvědomit hned dvě základní společné vlastnosti: uživatel buduje spojení, která řadí informace na první pohled spolu nesouvisející, a základem vytváření takových vazeb je jím definované pochopení informace. Obojí vyžaduje práci s přehledně organizovaným rozhraním. Nezáleží na tom, zda se pod tímto rozhraním skrývají fotografie, mikrofilmy a tištěné slovo, nebo data reprezentovaná sadou nul a jedniček.

Vannevar Bush zemřel roce 1974. Deset let před tím definoval Theodor Nelson pojem hypertextu a Douglas Engelbart měl za sebou první prezentace nástrojů k jeho tvorbě. Oba přímo z Bushových teoretických prací čerpali, oba jsou jeho bezprostředními následovníky.

Žádné komentáře: